Autor Wiadomość
mryski
PostWysłany: Śro 19:02, 11 Kwi 2018    Temat postu:

Pożegnaliśmy Zbyszka. Piękne było, to żołnierskie życie.
Skandaliczne zachowanie MON. Trzeba odnotować takie decyzje.
Żenujące wyszkolenie kompanii reprezentacyjnej WP. Przykład niedoszkolenia. Salwa honorowa to rozrzucony groch na bębnie. Wstyd.
Ładna była pogoda i rzesza żegnających.
julevin
PostWysłany: Wto 12:59, 03 Kwi 2018    Temat postu: Odszedł Płk. prof Zbigniew Puzewicz.

[url][/url]

W dniu 29.03 odszedł na wieczną wartę- wybitny polski uczony płk w st. spocz. prof. dr inż. Zbigniew Puzewicz. Twórca pierwszych polskich laserów, pionier zastosowania technologii laserowej w medycynie, technice wojskowej i gospodarce. Kierował zespołami, które opracowały przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom i Piorun. Oficer Wojska Polskiego (w stopniu pułkownika), poseł na Sejm IX i X kadencji
Odszedł jeden z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich uczonych ostatniego półwiecza.
Zbigniew Puzewicz (ur. 14 lutego 1930 w Wilnie[1], zm. 29 marca 2018[2] w Warszawie) – polski inżynier i wynalazca, profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki.
Profesor Zbigniew Puzewicz po zakończeniu studiów na Politechnice Gdańskiej, w 1951 r., został powołany do zawodowej służby wojskowej i rozpoczął pracę w Wojskowej Akademii Technicznej. W 1960 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W 1966 r. został powołany w WAT na stanowisko docenta. W 1970 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1978 r. profesora zwyczajnego. Kierował Zakładem Technik Ultrawysokich Częstotliwości (1957-60), Katedrą Podstaw Radiotechniki (1961-67), był komendantem Instytutu Elektroniki Kwantowej (1967-94). Od 1994 r. kieruje Zespołem Elektroniki Kwantowej.
Działalność naukowa prof. Zbigniewa Puzewicza obejmuje teorię i technikę mikrofal oraz optoelektronikę, w szczególności elektronikę kwantową. Profesor rozsławił Wojskową Akademię Techniczną w kraju i na świecie przez: stworzenie teorii propagacji promieniowania mikrofalowego w otwartych strukturach przesyłowych; stworzenie pierwszych w kraju laserów (He-Ne, rubinowy i inne); opracowanie i uruchomienie lasera molekularnego o mocy 200W oraz lasera molekularnego o ciśnieniu atmosferycznym; zastosowanie laserów: w chirurgii okulistycznej, ogólnej (lancety chirurgiczne) i laryngologii; zastosowanie laserów w przemyśle; opracowanie dalmierzy laserowych, rodziny systemów kierowania ogniem armaty czołgowej, systemów ostrzegania przed opromieniowaniem laserowym; opracowanie nowoczesnego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego odpornego na zakłócenia termalne (GROM).
Spotkanie moje z tym wielkim uczonym i uroczym człowiekiem zbiegło się z opracowywaniem i wdrażaniem do wojsk pancernych, systemu kierowania ogniem czołgu T-55[22]. System kierowania ogniem SKO Merida[23] wyposażony był w pasywny kanalikowy wzmacniacz obrazu (pierwszy taki celownik w państwach Układu Warszawskiego) i czołgowy dalmierz laserowy. System wyróżniał się użyciem mikroprocesora w przeliczniku danych ogniowych (pierwszy cyfrowy przelicznik w państwach Układu Warszawskiego). Na potrzeby konstrukcji Merida opracowano nowoczesny układ nadawczo-odbiorczy dalmierza laserowego, całkowicie oparty o technologie IEK WAT oraz opracowano system stabilizacji pionowej celownika optycznego. W latach 1986–1990 Przemysłowe Centrum Optyki wyprodukowało 601 egzemplarzy systemu dla Wojska Polskiego; Oczywiście to były początki, ale to właśnie płk Zbigniew Puzewicz zapoczątkował wymianę pokoleniową w celownikach wozów pancernych.
Potem, a nawet można powiedzieć , że równolegle było opracowywanie cyfrowego systemu kierowania ogniem dla czołgu T-72 Drawa oraz wersji z celownikiem termalnym Drawa-T. W latach 1991–2002 Przemysłowe Centrum Optyki wyprodukowało 249 egzemplarzy SKO Drawa (czołg PT-91 Twardy), w tym 202 egzemplarze z celownikiem termowizyjnym. SKO Drawa był pierwszym na świecie cyfrowym i termowizyjnym systemem kierowania ogniem czołgu T-72, miał jednocześnie pełną zdolność do prowadzenia działań całodobowych.
Odbyliśmy wiele długich rozmów i wymiany poglądów . Mija właśnie 30 lat naszej, niestety już zakończonej znajomości i przyjaźni.
Zbyszku odpoczywaj w pokoju, starsi pancerniacy pamiętają, jak ich przekonywałeś o wyższość SKO Merida i Drawa w stosunku do istniejących systemów optycznych czołgów.
Cześć Twojej Pamięci.

Uzupełnienie
W dniu 11.04 o godz 12.00 odbył się pogrzeb płk prof Zbigniewa Puzewicza.
Ostatecznie wyrażono zgodę na pogrzeb z asystą wojskową na cmentarzu powązkowskim. Były tłumy kolegów i przyjaciół. Niestety, ministerstwo obrony nie zauważyło zasług profesora, mimo, że cały świat wiedział o osiągnięciach prof Puzewicza, tysiące ludzi odzyskało wzrok, a Wojsko Polskie otrzymało nowoczesne środki obrony plot i ppnc oraz systemy kierowania ogniem do czołgów. Małostkowość MON. Szkoda, że komenda WAT w której służył i którą przez 67 lat rozsławiał nie znalazła czasu na ludzkie powiedzenie DZIĘKUJEMY. ZBYSZKU. my żołnierze z Tobą współpracujący zachowamy Cię w pamięci.
Odpoczywaj w pokoju.

Powered by phpBB Theme ACID Š 2003 par HEDONISM
© 2001 - 2005 phpBB Group