Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmarł generał dywizji Henryk Michałowski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> OSTATNIE POŻEGNANIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
julevin




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 17:23, 23 Sty 2017    Temat postu: Zmarł generał dywizji Henryk Michałowski

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP poinformowało o śmierci generała dywizji Henryka Michałowskiego. Były Dowódca Wojsk Lotniczych zmarł w wieku 90 lat po ciężkiej chorobie.
W nocy z 8 na 9 stycznia 2017 roku w wieku 90 lat zmarł po ciężkiej chorobie, zasłużony dla lotnictwa pilot i dowódca, generał dywizji Henryk Michałowski.

Służbę w lotnictwie rozpoczął we wrześniu 1949 roku jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Od 1951 roku, po promocji na oficera, pełnił służbę w 1. PLM „Warszawa” od stanowiska pilota do pomocnika dowódcy pułku ds. pilotażu. Po stosownym przeszkoleniu objął obowiązki dowódcy 31. plm (później pszb) w Łasku. Od 1961 do 1963 roku kierował OSL – 5 w Radomiu, najpierw jako zastępca, później jako jej komendant. Po ukończeniu ASG SZ ZSRR został skierowany do WOPK jako szef lotnictwa 2 KOPK, następnie jako zastępca dowódcy 3 KOPK, a później jego dowódca. Od października 1972 roku do sierpnia 1976 był Dowódcą Wojsk Lotniczych.

W latach 1977 do 1984 pełnił obowiązki attache wojskowego i lotniczego Ambasady Polskiej w Pradze. W stan spoczynku został przeniesiony w grudniu 1986 roku.

Był pilotem I klasy z nalotem ok. 4000 godzin. Odznaczony m.in. Krzyżami Oficerskim o Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi. Zasłużony Pilot Wojskowy.

Cześć Jego pamięci.


Generał Henryk Michałowski pochowany bez asysty, bo służył w wojsku w okresie PRL?
Gen. Michałowski większość życia poświęcił wojsku. Jego pogrzeb odbył się jednak bez asysty. Nie zgodziło się Ministerstwo Obrony Narodowej.
- Mój mąż poświęcił całe życie dla Polski. Jest mi bardzo przykro i smutno, że podczas pogrzebu zabrakło asysty wojskowej - nie kryje rozgoryczenia Ewa Ciechańska, żona generała Henryka Michałowskiego. Jego pogrzeb odbył się we wtorek na cmentarzu na Junikowie. Chociaż rodzina i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP starały się o asystę wojskową, tej jednak zabrakło. Zgody nie wyraziło Ministerstwo Obrony Narodowej. Żalu z takiego postanowienia nie kryją również koledzy generała.
- To niezrozumiała decyzja. Nie tak powinno żegnać się zasłużonych ludzi dla Polski
- uważa płk Kazimierz Grzybowski.
Generał Henryk Michałowski urodził się w 1927 roku w Baranowiczach. W 1948 r. został powołany do służby wojskowej. Był m.in. dowódcą 31. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu czy dowódcą 3. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju.
W 1974 roku otrzymał awans na generała dywizji. W późniejszych latach był attaché wojskowym, morskim i lotniczym przy Ambasadzie PRL w Pradze. Na emeryturę odszedł w 1986 r.
Generał zajmował się także rzeźbiarstwem i malarstwem. Zaprojektował m.in. pomnik dla 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim oraz miał udział przy pomniku, który znajduje się na Ławicy. To wszystko nie wystarczyło, by MON zgodziło się na asystę wojskową podczas pogrzebu.
Niewystarczająca była także wzmianka w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej z 1979 roku. Wtedy to gen. Michałowski „został ukarany partyjną naganą za naruszenie uprawnień służbowych i zasad etyczno-moralnych, co przejawiło się w nielegalnym pośrednictwie w transporcie wizerunków papieża do Ambasady PRL w Pradze”.
Rodzina i przyjaciele początkowo uważali, że brak asysty jest winą Instytutu Pamięci Narodowej.
- IPN na wniosek garnizonu lub jednostki wojskowej sprawdza, czy w archiwum znajdują się informacje o wnioskowanej osobie
- mówi Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.
Zgromadzone materiały IPN przekazuje do wnioskodawców asysty. Decyzję o jej przydzieleniu podejmuje już jednak MON przy udziale jednostki wojskowej z danego terenu.
- Rola IPN ogranicza się do przekazania informacji o posiadanym zasobie archiwalnym - dodaje Rafał Reczek.
Skontaktowaliśmy się z Komendą Garnizonu Poznańskiego, by dowiedzieć się, dlaczego MON odmówiło asysty. Nikt nie chciał jednak na to pytanie odpowiedzieć.
- Nie mogę dziś mówić na ten temat. Powody takiej decyzji możemy przedstawić w poniedziałek
- usłyszeliśmy od majora Dariusza Rojewskiego, rzecznika garnizonu.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powodem odmowy był fakt, iż gen. Michałowski był attaché wojskowym. Według nowych przepisów funkcja ta została uznana za jednostki wywiadu wojskowego PRL-u. Dlatego Grzegorz Kurowski, dowódca garnizonu poznańskiego, podpisał się pod decyzją MON o odmowie asysty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> OSTATNIE POŻEGNANIA
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin