Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ciekawy atrykul szwedzkich ekspertow.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> PRZECZYTANE W PRASIE I W INTRNECIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz




Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: EU
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:35, 28 Sty 2009    Temat postu: Ciekawy atrykul szwedzkich ekspertow.

Witam. Pozwalam sobie zamiescic wlasne tlumaczenie ciekawego moim zdaniem artykulu na temat szwedzkiej strategii obronnej. Prosze o umieszczenie go w odpowiednim mniejscu/dziale Forum.
Mysle ze miektore tezy moga byc ciekawe poprzez swoja analogie do sytuacji panujacej w WP i w Polsce.
Obs. tlumaczenie moje.
Artykul w oryginale znajdziemy na stronie:

[link widoczny dla zalogowanych]

Autorzy artykulu:
Johan Kihl , general dywizji(generallöjtnant), szef kwatery glownej szwedzkich sil zbrojnych (Försvarsmaktens högkvarter ) w latach 2002-2004
Per-Egon Johansson
Konsultant, Interpares Management Consultants, sekretar w ministerstwie komunikacjii w latach 1991-1994
Dag Sundström
Konsultant, Interpares Management Consultants, dyrektor McKinsey & Co w latach 1998-2001 .

Nieodpowiedzialne, nierealistyczne, asolidarne. W tych trzech slowach mozna skumulowac ostatnie propozycje redukcji sil zbrojnych Szwecji.

W zwiazku z ostatnim kryzysem w Gruzji w szweci rozgorzala na nowo debata na temat wielkosci i kierunku rozwoju sil zbrojnych Szwecji.
Obecny kierunek zmian opiera sie na bardzo ograniczonych stanach ilosciowych gotowych do akcji zarowno na terenie Szwecji jak i globalnie.
Glowna idea przyswiecajaca obecnemu systemowi bezpieczenstwa Szwecji obowiazujaca w latach 90tych polegala na scislym zwiazaniu sie z Europa z nadzieja na ewentualna pomoc w sytuacji kryzysowej poprzez kraje EU, NATO oraz USA.

Jako podstawe takiej straegii przyjeto wieksze zaangazowanie i odpowiedzialnosc za wspolna politryke bezpieczenstwa i obrony Unii Europejskiej.

Ta nowa i radykalna polityka bezpieczenstwa zrodzila sie z faktu ”upadku” ZSRR w poczatku lat 90tych i tym samym z faktu znikniecia glownego niebezpieczenstwa w regionie Morza Baltyckiego. Zamiast korzystac z okazji i umocnic pozycje Szwecji w tradycyjnie historycznych obszarach tzn. rejonu Baltyku, Szwecja wybrala inna droge abdykujac ze swojej nordyckiej odpowiedzialnosci i koncentrujac sie w calosci na solidaryzmie z polityka UE czyli na walce z terroryzmem, zanieczyszczeniami srodowiska, oraz epidemiami. Mozna zadac sobie pytanie jak ma sie dzisiaj taka polityka do zmian zachodzacych obecnie na arenie miedzynarodowej.

Pozytywny rozwoj bezpieczenstwa z ktorym mielismy do czynienia przez ostatnie 15 lat zostal wyhamowany przez kilka czynnikow ktore sukcesuwnie moga prowadzic do zmiany stabilnosci. Po pierwsze mamy do czynienia ze zmiana geopolityczna z jednym osrodka wladzy globalnej do kilku osrodkow. W przyszlosci kilka centrow swiatowych moze zastapic wczesniejszy system oparty na USA/model zachodniej dominacji. Jako skutek takiej zmany mozna przewidywac spory w ONZ i oslabienie tej organizacji.
Kierownictwo panstwa rosyjskiego potwierdzilo niezbicie ze oficjalnie dazy do wielobiegunowego porzadku globalnego. W tym samym czsie zwieksza sie konkurencja miedzy demokracja a nacjonalizmem, rozwoj ktory jest wzmacniany poprzez tendencje nacjonalistyczne w np. Rosji.

Po drugie, wzrost ekonomiczny na swiecie zmniejsza sie co w zwiazku z zmniejszajaca sie sila nabywcza w slabych krajach, bedzie skutkowalo zwiekszonym protekcjonizmem i co za tym idzie zwiekszeniem niestabilnosci.
Po trzecie obserwuje sie tendencje do zwiekszenia wydatkow na uzbrojenie przy czym nie zmniejsza sie wola uzywanie sily w wielu panstwach.

Sytuacja w Rosji gdzie mamy do czynienia ze wzrostem tendencji uzywania przemocy i polityki szantazu wobec sadsiadow, napawa niepokojem.

Ponadto ma mniejsce wzrost zakupow uzbrojenia, jak na razie na szczescie na niskim poziomie.

Ponadto wpolpraca miedzynarodowa nie rozwija sie tak pomyslnie jak dawniej a polityka bezpieczenstwa UE nie jest juz tak newralgiczna jesli sie wezmie pod uwage tempo rozszerzenia NATO. Interesy narodowe poszczegolnych panstw graja nadal bardzo duza role w Europie.

Rozwoj sytuyacji w rejonie Szwecji jest naznaczony pewnymi cechami niepokojacymi, ktore moga wyhamowac pozytywny rozwoj w regionie.
Znaczenie reonu Morza Baltyckiego wzrasta z powodu rozwoju energetyczno-politycznego..
Proponowany rurociag polnocnyniejest tylko zagadniemniem ochrony srodowiska ale jest potencjalnym czynnikiem konfliktu pomiedzy Rosja a krajami Baltyku.
Ochrona rourociagu jest zadaniem dla danego kraju przrez jakie terytorium ten rurociag przebiega a nie , jak twierdzi Rosja, lezy wylacznie w gestii marynarki wojennej Rosji.
Z powodu topneinia lodow Arktyki wzrastac bedzie znaczenie militarno-strategiczne rejonu Morza Barentsa i Oceanu Lodowatego(Morza Arktycznego).
Ponadto Kraje Baltyckie maja u siebie silne mnieszosci rosyjskie a rosyjska polityka idzie coraz bardziej w duchu i kierunku nacjonalistycznym.

W zwiazku z powyzszym Szwecja nie moze wykluczyc powaznych incydentow lub zamachow dokonywanych na terytorium Szwecji i roznych form nacisku i ataku na kraje sasiednie.
Sadzimy ze kierunek rozwoju szwedzich sil zbrojnych, kiedys uznany za bardzo odwazny i optymistyczny, niesie ze soba ryzyko stania sie nieodpowiedzialnym, nierealistycznym oraz asolidarnym.

Szwedzkie sily zbrojne nie maja na dzien dzisiejszy potencjalu zdolnego odeprzec atak na Szwecje. Dzisiej w silach zbrojnych mamy za malo oddzialow.

Ponadto odzialy juz istniejace nie sa ukierunkowane, wyekwipowane oraz szkolone na obrone terytorium Szwecji. Wszystkie istniejace odzialy bojowe sa nastawione na dzialania miedzynarodowe. Motywuje sie czasami ze doswiadczenia miedzynarodowe przydaja sie rowniez w kraju, ze staja sie bardziej efektywne, ze zdobywaja doswiadczenie itp.

Prawda jest jednak taka ze obecnie cale pokolenie nowych oficerow nie cwiczylo nigdy zadan obrony Szwecji.

Prawie nie przeprowadza sie szkolen z nastawieniem na obrone wlasnego kraju. Mozliwosci dowodcow w kierowaniu rzeczywistymi zwiazkami taktycznymi w boju zostaly sprowadzone do poziomu nie do zaakceptowania.

Odzialy szkolone i przygotowane do misji pokojowych nie pasuja do obrony ojczyzny.

Jedyna taka formacja szkolona dzisiaj do obrony terytorium kraju jaka armia szwedzka moze zaoferowac swojemu narodowi jest obrona terytorialna (Hemvärnet).

Slaba zdolosc obronna moze przyczynic sie do zaostrzenia konfliktow w pogarszajcej sie sytuacji bezpeiczenstwa.
Zajecie Gotladnii mogloby stanowic dla ambitnej Rosji ”umotywowana” i relana alternatywe w razie jakiegos powazniejszego konfliktu miedzynarodowego. Rurociag gazowy musi byc przeciez oslaniany przed ”terrorystami”.

a Szwecja potrzebuje niewatpliwie pomocy w tym wzgledzie. W wiekszosci mozliwych scenariuszy rzad szwedzki ma bardzo male szanse reakcji ze wzgledu na istniejaca dzisiaj strukture wlasnych sil zbrojnych.

Ambicje miedzynarodowe Szwecji sa w obecnej sytuacji miedzynarodowej nierealistyczne. Nie dysponujac rezerwa strategiczna na wlasnym terenie w formie armii ladowej przygotrowanej do obrony , dobrej i skutecznej kontroli wlasnego obszaru powietrznego i wod terytorialnych, rzad szwedzki nie bedzie mial odwagi wysylac ”batalionowych grup bojowych” za granice.
Jesli Rosja sprzeciwi sie takiej ekspedycji wystarczy ze przyslowiowe ”4 MiGi” przeleca w poniedzialek rano nad szwedzkim parlamentem azeby uzmyslowic kancelarii szwedziego rzadu ze jakakolwiek militarna interwencja Szwecji jest nie na mniejscu.
Nasze ograniczone myslenie militarno-strategiczne w polaczeniu z szczuploscia sil wojskowych i mala zdolnoscia do obrony centrow ludnosci i decyzyjnych zahamuje ewentulana mozliwosc interwencji Szwecji jesli jakies silne panstwo bedzie chcialo jej zapobiec.

Szwecja moze byc odbierana przez swoich sasiadow jako skoncentrowana na sobie, niekompetentna jesli chodzi o polityke bezpieczenstwa.
Tylko ze wzgledu na dobre maniery nie okazuje sie publicznie krytyki dla takiej polityki ale czesto nie ukrywa sie wielkiej krytyki w stosunku do takiej polityki.

Wydaje sie ze Szwecja stracila ambicje azeby moc pozytywnie kreowac rozwoj w dziedzinie bezpieczenstwa w Skandynawii, ze okazuje zbyt mala solidarnosc z sasiadami, ktorzy z niepokojem patrza na sytuacje w Szwecji.
Szwedzka polityka solidarnosci dociera do Kongo, Liberii i Afganistanu ale jakos nie ma sily siegnac krajow sasiadujacych ze Szwecja.

Prezydent Finlandii pani Tarja Halonen, w roku 2004 zrobila w skrocie nastepujaca i dobitna analize:
” my (tzn. Finowie)nie mozemy zrobic tak jak Szwedzi i powierzyc sasiadom nasza obrone”

W porownaniu do okresu tzw. ”Zimnej Wojny” Europa posiada nadal wiele czynnikow stabilizujacych i wzmacniajacych bezpieczenstwo. Sily destabilizacyjne zyskuja jednak na znaczeniu a sytuacja w Rosju budzi niepokoj.

Dlatego Szwecja nie moze nadal negowac wzrastajacego ryzyka pogorszenia bezpieczenstwa w polnocnej Europie oraz w regione Morza Baltyckiego. Rzad szwedzki i szwedzkie spoleczenstwo znajduja sie przed wielkim wyborem dalszej drogi postepowania ktory bedzie trzeba podjac juz wiosna tego roku.
Po drugiej stronie Baltyku sa ludzie ktorzy dobrze zdaja sobie sprawe za walka demokracji z nacjonalizmem i imperializmem sie jeszcze nie zakonczyla.
Majaca mniejsce w 20 wieku walka z komunizmem i nacjonalizmem jest tylko do polowy wygrana i jest kontynuowana w 21 wieku. Nie sadzimy ze szwedzkie spoleczenstwo akceptuje ze i uwaza za normalna sytuacje w ktorej przeciwnicy partii sprawujacej rzady w jakims kraju sa mordodwani bez zadnej reakcji sadow, ze kraje sasiednie sa napadane i szantazowane tylko dlatego ze usunieto tam jakis pomnik.

W Szwecji w odroznieniu od Rosji mamy tradycje oparta na przyzwoitosci, praworzadnosci, dobrodusznosci i demokracji. W oparciu o nasza wspolna historie dzielimy te podstawowe wartosci z naszymi siostrzanymi krajami w Skandynawii oraz w rejonie Morza Baltyckiego. Dlatego Szwecja powinna klasc wiekszy nacisk na Europe polnocna i rejon Baltyku jesli idzie o przyszly system obronny. Priorytety powinny byc ulozone w nastepujacy sposob: Szwecja, bliska zagranica, Europa, Swiat.

Dla Szwecji konieczne jest wzmocnienie wlasnej integralnosci azeby moc przeciwstawic sie incydentom i zamachom, z mozlioscia walki oddzialami wielkosci batalionu na calym terytorium panstwa i mozliwosc prowadzenia wyczerpujacych walk obronnych.
Dla rejonu bliskiej zagranicy wazne jest posiadanie mozliwosci zniechecenia do ataku na zaprzyjaznione kraje sasiednie i posiadanie potencjalu koniecznego do wspolnej interwencji w razie ataku.

Partie w Dumie rosyjskiej maja na porzadku dzialan geograficzna ekspansje Rosji. Taka ekspancja rosyjska albo ekspansja rosyjskich interesow w rejon Baltyku oslabilaby znacznie bezpieczenstwo Szwecji i dlatego powinna byc aktywnie zwalczana.


Globalnie Szwecja powinna klasc nacisk na mozliwosc dzialania ekspedycyjnego w pogarszajacym sie srodowisku bezpieczenstwa poprzez wzmocnienie wlasnej rezerwy strategicznej oraz wzmocnienie obrony wlasnych cetrow ludnosci i decyzyjnych.

Bardzo wazna rzecza jest azeby Szwecja nadal wierzyla i dzialala na rzecz pozytywnego rozwoju bezpieczenstwa w Europie i rozwoju demokracji w Rosji.

Jesli szwedzkie sily zbrojne podolaja wyzej wymienionym wymaganiom beda skutecznym czynnikiem odstraszjacym i stabilizujacym.

Obrona Szwecji i szwedzkich interesow w rejonie bliskiej zagranicy nie stoi w sprzecznosci z dazeniem do pomocy zabezpieczeia pokoju i stabilnosci w Swiecie.
Wrecz przeciwnie, wniesiemy wielki wklad jesli bedziemy mogli zachowac pokoj i stabilnosc w rejonie wlasnego kraju.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wolski




Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warszawa

PostWysłany: Śro 22:01, 28 Sty 2009    Temat postu:

Należy się podziękowanie dla Grzegorza, za przetłumaczenie artykułu Szwedzkiego generała na temat obronności własnego kraju .Bardzo ciekawy materiał analityczny i dający dużo do myślenia ,zwłaszcza dla polityków z Sejmowej Komisji Obrony Narodowe , Biura Bezpieczeństwa Narodowego. naszych generałów i nie tylko . Wolski

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grzegorz




Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: EU
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 9:31, 29 Sty 2009    Temat postu:

Dziekuje za przychylne uwagi i przepraszam za bledy wynikajace z szybkiego pisania.

Male uzupelnienie
Jesli proponowane plany redukcji armii szwedzkiej wejda w zycie to pozostanie 12500 zolnierzy na czas W (obecnie 20 tys.)
W wojskach ladowych bedzie to 7 silnych batalionow(kazdy po ok. 1000 ludzi). Ponadto jeden batalion amfibijny, ktory dzisiaj wchodzi w skald marynarki , ma zostac wlaczony do skladu sil ladowych. Czyli ma byc 8 silnych batalionow, kilka kompanii zmechanizowanych, kilka kompanii czolgow oraz kilka baterii artylerii i pulk saperow. Do tego kilka kompanii specjalnych.

Obecnie wiekszosc z batalionow wojsk ladowych(12) jest wyposazona w gasienicowe bwp a 6 z tych 12 dysponuje kompania lub dwiema czolgow Leopard 2(Strv 122)

Docelowo bataliony maja byc lekkie, co oznacza ze duza czesc gasienicowych bwp ma byc wycofywana a elementy(poszczegolne kompanie) bwp i czolgow maja byc dolaczana do batalionow lekkich dla wykonania konkretengo zadania.
Podobnie artyleria(poszczegolne baterie) ma byc dodawana do batalinowych grup bojowych dla wykonania konkretnej misji(zadania).

Ponadsto nadal mia istniec szwedzka ochotnicza obrona terytorialna (Hemvärnet). Formacja ta liczy dzisiaj ok. 32 tys ludzi i sklada sie miedzy innymi z 60 batalionow lekkie piechoty(liczacych od 325 do ponad 500 ludzi kazdy). Bataliony stacjonujace na poludniu i w srodkowej czesci kraju dysponuja samochodami ciezarowymi natomiast bataliony majace bronic polnocych czesci Szwecji dysponuja gasienicowymi transporterami serii Bv.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
neoconstantine




Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:38, 29 Sty 2009    Temat postu:

Ja wiem na razie tylko tyle, jeśli chodzi o Szwedów, że po ostatniej wojnie na Kaukazie, zrezygnowali z planów demilitaryzacji Gotlandii.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> PRZECZYTANE W PRASIE I W INTRNECIE
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin