Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odprawa mieszkaniowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> "MIĘDZY NAMI EMERYTAMI"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek Kotowicz




Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 22:57, 14 Sie 2011    Temat postu: Odprawa mieszkaniowa

Na samym wstępie należy zauważyć, iż zainteresowany został zwolniony z zawodowej służby wojskowej w dniu 30 kwietnia 2008 roku. Wówczas, jak i nadal, zajmował on i zajmuje nadal, lokal mieszkalny przydzielony mu decyzją administracyjną o przydziale osobnej kwatery stałej.

W czasie gdy był on zwalniany z zawodowej służby wojskowej obowiązywał art. 1a ust. 1 pkt. 2 przywołanej wyżej ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, zgodnie z którym kwaterą był po prostu lokal mieszkalny przeznaczony na stałe zakwaterowanie żołnierzy zawodowych.

Co istotne, brak było wymogu ustawowego aby ów lokal znajdował się na tak zwanej liście (wykazie kwater). Stąd po pierwsze możliwym było przyjmowanie, iż po pierwsze zajmuje zainteresowany kwaterę a po drugie, nawet gdyby przyjąć, iż tak nie jest, to po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203, ze zm.), na mocy której to wprowadzono instytucję odprawy mieszkaniowej, nie wydano w jego sprawie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym.

Tym samym spełniał on wymogi do uzyskania odprawy mieszkaniowej w świetle art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. a i b ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych w jej brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2010 roku.
Na mocy ustawy z dnia 22 stycznia 2010 roku o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP dokonano zmiany treści art. 1a ust. 1 pkt. 2, wprowadzając do definicji kwatery, wymóg aby znajdowała się ona na liście kwater. Stąd aby obecnie uzyskać spełnić warunek także zmienione art. 23 ust. 1 pkt. lit. a ustawy o zakwaterowaniu Sił zbrojnych RP koniecznym jest aby zajmowany lokal znajdował się na liście kwater.
W przypadku zainteresowanego nie została wydana decyzja o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym po dniu 01 lipca 2004 roku (data graniczna dla starań o odprawę z uwagi na jej wprowadzenie do systemu prawnego), a stąd spełnia on wymóg wynikający z art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy.

Obecnie jednak kwestią sporną w relacjach pomiędzy żołnierzami a organami Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest kwestia, czy data zwolnienia z zawodowej służby wojskowej nawet w przypadku niezaspokojenia w inny sposób uprawnień mieszkaniowych (to jest poprzez nabycie własności lokalu ze zniżką w cenie, ekwiwalent w zamian za rezygnację z kwatery, bezzwrotna pomoc na budownictwo mieszkaniowe w świetle przepisów ustawy z 1976 roku, czy też przyznanie prawa do zamieszkiwania w inny sposób aniżeli własność), ma wpływ na tryb przyznawania odprawy mieszkaniowej oraz zasady jej obliczania.

Od 01 lipca 2010 roku w oparciu o przepisy ustawy z dnia 22 stycznia 2010 roku o zmianie ustawy, którą wskazuje wyżej, doszło bowiem do zmiany trybu przyznawania prawa do odprawy mieszkaniowej obowiązującego od dnia 01 lipca 2004 roku (wejście wżycie wspominanej ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku), z umowy cywilnoprawnej na decyzję administracyjną.

Ponadto doszło do zmiany zasad jej obliczania. 1 norma powierzchni mieszkalnej bowiem obecnie, od 01 lipca 2010 roku, wynosi nie 10, lecz 12 m2. Ponadto zwiększono od dnia 01 lipca 2010 roku współczynnik ustawowy z 1,45 na 1,66. Wreszcie urynkowiono cenę 1 m2 braną pod uwagę przy obliczaniu odprawy (obecnie decyduje wskaźnik GUS oparty na czystej średniej rynkowej – obecnie niekorzystna koniunktura na rynku powoduje spadek cen, a w konsekwencji spadek wskaźników GUS).

W mojej ocenie, data zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, nie ma istotnego znaczenia dla oceny uprawnień mieszkaniowych i zasad przyznawania odprawy mieszkaniowej.

Istotne znaczenie ma bowiem to, czy zainteresowany spełnia warunki określone w art. 23 ustawy i czy brak jest po jego stronie wyłącznie tych uprawnień (obecnie w oparciu o art. 21 ust. 6 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP).

Stanowisko organów Agencji polegające na uzasadnianiu datą zwolnienia z zawodowej służby wojskowej przyznawania uprawnień do odprawy wedle przepisów sprzed daty 01 lipca 2010 roku lub po tej dacie, uważam za nieuzasadnione.
\

Żaden bowiem z przepisów ustawy sprzed nowelizacji, czy też po, nie odnosi się do daty zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Nie można w mojej opinii np. opierać odmowy realizacji prawa do odprawy mieszkaniowej wedle zasad obowiązujących po dniu 01 lipca 2010 roku na art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 roku o zmianie ustawy, wobec faktu, iż postępowanie administracyjne (a tak przyznawana jest odprawa mieszkaniowa wedle zasad obowiązujących po dniu 01 lipca 2010 roku), zostaje wszczęte na wniosek (a odprawa jest świadczeniem wnioskowym, toteż nie wszczyna się postępowania z urzędu) z chwilą złożenia tego wniosku przez uprawnionego wedle ustawy – art. 61 § 3 kpa.

Tym samym, skoro wniosek składany jest po dniu 01 lipca 2010 roku, nie może być mowy o sprawie wszczętej, lecz nie zakończonej przed dniem 01 lipca 2010 roku. Nie można także odmowy opierać na zasadzie lex retro non agit, albowiem ustawodawca nie dokonał gradacji czasowej ważności przesłanek wypłacenia odprawy mieszkaniowej.

Stąd nie można dawać priorytetu dacie zwolnienia ze służby przed datą złożenia wniosku. W mojej ocenie brak jest ku temu podstaw. Ponadto dopiero wniosek uruchamia postępowanie administracyjne dotyczące odprawy mieszkaniowej i jego złożenie jest ostatnim warunkiem wypłaty odprawy. Odprawa nie zostanie wypłacone żołnierzowi, który nie złoży wniosku o jej wypłatę. Stąd data zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, traci znaczenie dla tej kwestii.

Nie można w mojej ocenie, opierać odmowy wypłacenia odprawy o to, iż jest ona wypłacana żołnierzowi zwalnianemu ze służby.

Sformułowanie jest o tyle niefortunne, iż w praktyce nigdy tak się nie zdarzy, choćby na potrzebę przedłożenia określonych dokumentów. Wreszcie, jeśli rozumieć ten zapis literalnie, nonsensownym byłby przepis, stanowiący o tym, iż organ ma na wydanie decyzji 3 miesiące od dnia złożenia wniosku o odprawę. Tym samym, nigdy decyzja nie jest wydawana w stosunku np. do żołnierza w okresie wypowiedzenia (zwalnianego), lecz już po zwolnieniu ze służby i to kilka miesięcy po nim.

Uważam, iż zainteresowany, o ile spełnia warunki do wypłaty odprawy wedle art. 23 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP i brak jest po jego stronie okoliczności wyłączających prawo do odprawy (w ogóle uprawnienia mieszkaniowe) określonych w art. 21 ust. 6 ustawy, przysługuje mu prawo do odprawy mieszkaniowej wedle zasad obowiązujących w chwili wystąpienia z wnioskiem o wypłatę odprawy mieszkaniowej.



Z wyrazami szacunku :gent:

Jacek Kotowicz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
julevin




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 9:48, 15 Sie 2011    Temat postu:

Szanowny Panie Mecenasie.
W imieniu użytkowników forum-dziękuje za informacje. Czekamy na następne.
Pozdrowienia A

Moderator-Julevin


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacek Kotowicz




Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 10:42, 15 Sie 2011    Temat postu:

Dziękuję serdecznie.

Postaram się bardziej aktywnie włączyć do dyskusji.

Jacek Kotowicz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> "MIĘDZY NAMI EMERYTAMI"
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin