Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozbudowa armii irackiej, ciekawy model organizacji wojska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> PRZECZYTANE W PRASIE I W INTRNECIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz




Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: EU
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 10:14, 14 Wrz 2010    Temat postu: Rozbudowa armii irackiej, ciekawy model organizacji wojska

Rozbudowa armii irackiej, ciekawy model organizacji wojsk ladowych

Po krotkiej kampanii w 2003r rezim Saddama Husseimna upadl i wojska koalicji z USA i Wlk Brytania na czele przejely odpowiedzialnosc za bezpieczenstwo Iraku. Rozpoczeto takze organziacje nowej armii irackiej. Poczatkowo planowano utworzyc male defensywne sily zbrojne oparte na jednostkach lekkiej piechoty, ktore by mozna szybko wzmocnic jednostkami amerykanskimi i brytyjskimi. Planowano zorganizowac armie liczaca ok. 75 tys. ludzi i skladajaca sie z 3 Dywizji Piechoty (DP) i mniejszych jednostek wsparcia. Szybko jednak sie okazalo ze potrzebna jest dalsza rozbudowa armii irackiej, gdyz zakladalo ze w perspektywie kilku lat to wlasnie ona wezmie na siebie glowna odpowiedzialnosc za bezpieczenstwo kraju i ze mozna bedzie wtedy wycofac sily sojusznicze z Iraku. Pomoc krajow sojuszniczych w szkoleniu irackiej armii oraz poprawa ekonomiczna, glownie w oparta o dochody ze sprzedazy irackiej ropy, umozliwiaja stosunkowo szybkie uzbrojenie armii co napewno ulatwia proces jej szybkiej rozbudowy.
W latach 2004-2009 sily irackie zostaly rozbudowne do stanu 9 DP, 1 DPanc oraz wielu mnieszych oddzialow. Byly to jednak nadal sily defensywne oparte na formacjach lekkiej piechoty wspartej stosunkowo nielicznymi czolgami.

Obecnie armia iracka przeksztalca sie z defensywnej na bardziej ofensywna, mogaca samodzielnie dac sobie rade z groznymi sasiadami takimi jak Iran lub Syria.
Proces organizacji i rozbudowy armii jest przewidzialny na lata 2012-2015 ale wedlug niektorych ekspertow zostanie on zakonczony dopiero ok. roku 2018-2020.
Docelowo armi Iraku ma sie skladzac z 4 korpusow oraz 20-21 dywizji. Lotnictwo ma docelowo liczyc 21 eskadr samolotow oraz 17 eskadr smiglowcow. Ma posiadac ok 500 samoltow bojowych i ponad 400 smiglowcow, wliczajac w to maszyny rezerwowe. Sily te maja liczyc ponad. 300 tys. zolnierzy i oficerow.

Docelowo armia iracka ma sie skladac z 4 korpusow:

Polnocnego z siedziba w Mosulu,
Centralnego z siedziba w Al Ased
Poludniowego z siedziba w miescie Basra
Korpusu Szybkiego Reagowania z siedziba w Bagdadzie

Kazdy z korpusow ma sie skladzac z 5 dywizji, kilku samodzieonych brygad oraz innych jednostek wsparcia, dowodzenie, logistyki, artylerii itp.

W armii irackiej wystepuje 5 rodzajow dywizji. Sa to dywizje pancerne (DPanc), dywizje zmechanizowane (DZ), dywizje aeromobilne (DAM), dywizje piechoty gorskiej(DPG) oraz stanowiace nowum, Lekkie Dywizje Pancerno-Rozpoznawcze (LDPanc-R). W sumie planuje sie wystawienie 4DPanc, 5DZ, 3-4 LDPanc-R, 4 DAM oraz 4DPG.

Ponizej podaje krotki opis tych zwiazkow taktycznych.

Dywizje Pancerne
W armii irackiej maja powstac 4 takie dywizje: 3,7,9 oraz 10. Kazda z nich ma sie skladac z 3 brygad pancernych(BPanc) oraz lekkiej brygady pancerno-rozpoznawczej (LBPanc-R), pulku artylerii(2bataliony) oraz innych mnieszych oddzialow. BPanc skladaja sie z 2 bcz, 1 bz , 1 batalionu artylerii oraz mnieszych jednostek.
Bataliony czolgow skladaja sie z 3 kompani czolgow oraz 2 czolgow w plutonie dowodzenia. Kazda kompania czolgow sklada sie z 3 plutonow czolgow (3 wozy), plutonu zmechanizowanego (3 bwp) oraz plutonu dowodzenia (2 czolgi). Tak wiec kompania czolgow liczy 11 czolgow oraz 3 bwp a batalion sklada sie z 35 czolgow oraz 9 bwp. Bataliony zmechanizowane skladaja sie z 3 kompani zmechanizowanych oraz kompanii dowodzenia i wsparcia.
LBPanc-R skladaja sie z 3 batalionow zmotoryzowanych na kolowych tansporterach opancerzonych oraz 1 batalionu samochodow pancernych. W sumie LBPanc-R posiada 98 KTO oraz 35 samochody pancerne.
Wedlug planow irackie dywizje pancerne maja dysponowac 210 czolgami T-55 i
T-72, w roznych wariantach, pochodzacymi z zakupow z roznych krajow bylego ZSRR oraz Europy Wschodniej. W sumie wiec w czterech irackich DPanc ma znajdowac sie 840 czolgow serii T plus rezerwa.

Dywizje Zmechanizowane
Planuje sie zorganizowanie 5 takich dywizji numerowanych 5,11, 14, 18 oraz 19.
Kazda z nich ma skladac sie z 1BPanc, 25 BZ oraz 1 LBPanc-R. Reszta tak jak w DPanc.
Sklad BPanc oraz LBPanc-R jest taki sam jak w DPanc. Natomiast BZ skladaja sie
z 1 bcz, 2bz, 1 batalionu artylerii oraz innych mniejszych oddzialow. Tak wiec kazda iracka DZ posiada na swym wyposazeniu 140 czolgow. Wszystkie irackie DZ zamierza sie wyposazyc w amerykansie czolgi typu Abrams, w sumie 700 sztuk plus rezerwa.

Jesli chodzi o jednostki pancerne to kazdy korpus ma dodatkowo posiadac 1 samodzielna Brygade Pancerna o skladzie podobnym do BPanc znajdujacym sie w skladzie DPanc i DZ. Tak wiec armia iracka bedzie posiadac 17 BPanc, 10 BZ oraz 4 samodzielne BPanc. Daje to w sumie 60 bcz, 45 bz czyli 2100 czolgow i ok. 2500 gasienicowych bwp nie liczac maszyn rezerwowych.

Lekkie Dywizje Pancerno-Rozpoznawcze
Armia iracka ma posiadac 3 dywizje tego typu numerowane 1, 6 i 12.
Kazda z nich ma posiadac po 4 LBPanc-R o identycznym skladzie jak w DPanc i DZ. Ponadto jednostki dywizyjne analogicznie do dywizji ciezkich.
W sumie bedzie to 21 LBPanc-R z tego 4 w DPanc, 5 w DZ oraz 12 w LDPanc-R, posiadajacych w swoim skladzie 63 bataliony zmotoryzowane oraz 21 batalionow samochodow pancernych. Daje to 2058 KTO oraz 735 samachodow pancernych nie liczac maszyn rezerwowych. Taka organizacja jest nawiazaniem do tradycji francuskich dywizji lekkich, sprawdzonych na misjach i dzialaniach w bylych koloniach oraz nawiazuje do amerykanskich brygad srednich wyposazonych w wozy Stryker. Istnieje takze koncepcja wlaczenia samodzielnych BPanc w sklad LDPanc-R i zwiekszenia liczby tych ostatnich do 4 ale wydaje sie byc watpliwym ze zostanie ona zrealizowana. LBPanc-R maja byc wyposazone w transportery kolowe BTR, i LAV-25 oraz brazylijskie kolowe pojazdy pancerne Cascavell. Nalezy przyznac ze irackie pojazdy BTR i LAV nie sa tak zaawansowane technicznie jak amerykanskie Stykery, jednak jesli sie wezmie pod uwage potencjalnych przeciwnikow armii irackiej czyli Syrie i Iran, to jest sprzet wystarczajacy.


Dywizje Piechoty Gorskiej
Dywizje te numerowane 15, 16, 20, 21 i skladajace sie z 4 BPG plus jednostki dywizjyjne analogicznie do pozstalych dywizji, maja stacjonowac w polnocej czesci kraju, w irackim Kurdystanie. 15 DPG i 16 DPG wywodza sie z wojsk kurdyjskich inkorporowanych do armii írackiej.

Dywizje Aeromobilne
Plany organziacji armii irackiej przewiduja sformowanie az 4 dywzji aeromobilnych, numerowanych 2, 4,8 i 17, po jednej dla kazdego z 4 korpusow. Jest to bardzo duza liczba swiadczaca o tym ze dowodztwo armii irackiej na serio wzielo sobie doswiadczenia doktryny powietrzno-ladowej oraz doswiadczenia z 2 kampani irackich (z 1991r i 2003r), gdzie amerykanskie dywizje spadochronowa i aeromobilna dokonaly glebokich rajdow na flanke wojsk irackich. Taka ilosc formacji aeromibionych wymusza na armii irackiej rozbudowe wlasnych sil powietrznych oraz potrzebe sformowaia co najmniej po jednej brygadzie smiglowcow dla kazdego korpsu. De facto ma powstac 5 takich brygad w tym 4 korpusne i jedna szczebla armijnego. Kazdy z korpusow uzyska tym samym mozliwosc przetransportowania jednego batalionu aeromobilnego w jednym rzucie czyli 1 do 2 brygad w ciagu dnia. Jesli korpus zostanie wzmocniony dodatkowymi 2 armijnymi eskadrami transportowymi to jego mozliwosci transportowe ulegna potrojeniu i bedzie on mogl wtedy w jednym dniu przerzucic 1 dywizje desantowa na odelglosc do 160 km.
W praktyce zaklada sie ze w razie konfliktu Iraku z Syria lub Iranem armia iracka otrzyma duze wsparcie lotnicze ze strony USA, co umozliwi w miare nieskrepowane operowanie dywizjami aeromobilnymi.

Komentarze

1. Wystepowanie w skladzie kompanii czolgow 1 plutonu zmechanizowanego.
Jest to ciekawa forma organizacji, zastosowana juz w latach 80 tych w Szwecji gdzie w mieszanych batalionach pancernych kazda z 2 kompanii czolgow dysponowala organicznym plutonem zmechanizowanym z 3 wozami.
Nastapilo wiec swoiste rozrzedzenie formacji pancernych formacjami zmechanizowanymi i co za tym idzie zmniejszenie liczby czolgow w dywizjach ciezkich w porownaniu do okresu armii z czasow Saddama Husseina. Wtedy kazda DPanc posiadala 245 czolgow a DZ 175 czolgow. W dywizjach ciezkich irackiej Gwardii Republikanskej czolgow i bwp bylo jeszcze wiecej, nawet do ok. 350 w DPanc GR.
Co ciekawe obecna liczba czolgow i bwp w ciezkich dywizjach irackich przypomina bardziej ilosc uzywana w WP z lat 90 tych z czasu przed przystapieniem Polski do NATO, kiedy polskie DZ liczyly 150 czolgow a jedyna DPanc liczyla 210 czolgow.
Jednak w przeciwienstwie do polskich dywizje irackie DPanc i DZ beda posiadac takze po jednej LBPanc-R, zwiazek mogacy prowadzic rozpoznanie na korzysc dywizji oraz byc uzyty w walce obronnej, oslonie skrzydel, zwalczaniu desantow lub np. do walki w miescie.

2. W armi irackiej nie planuje sie organizacji dywziji z numerem 13. Po 12 dywizji nastepuje 14. Przypomina to zwyczaj praktykowany w niektorych krajach, gdzie pietra w hotelach sa numerowane 12 i 14 tzn. z pominieciem 13-tego.

3. Lotnictwo irackie ma byc rozbudowane do stanu 38 eskadr.
Ma liczyc 14 eskadr mysliwskich, 1 eskadre szkolna, 2 eskadry transportowe oraz 4 eskadry rozpoznawcze. Eskadry wyposazone w samoloty maja liczyc po 18 maszyn. Jesli chodzi o eskadry wyposazone w smiglowce to maja one liczyc po 24 maszyny. Docelowo ma powstac 1 eskadra szkolna, 5 transportowych, 1 sanitarna, 1 ratownicza (SAR), 5 rozpoznawczych i 5 szturmowych. Czyli w sumie 21 eskadr wyposazonych w samoloty oraz 19 eskadr smiglowcowych.

4. Mozna sie zastanawiac czy podobna do irackiej orgazacji dywizji i brygad moznaby z powodzeniem wprowadzic w Wojsku Polskim. Zakladajac jedynie 2 korpusy armijne zamiast 4 trzeba by bylo wystawic armie liczaca 10 dywizji.
Struktura mogla by byc nastepuaca:

Korus Polnoc(1KA) w skladzie 1 DPanc, 2 DZ, 1 DAM, 1LDPanc-R

Korpus Poludnie (2KA) w skladzie 1 DPanc, 1DZ, 1 DAM, 1DPG, 1LDPanc-R

W sumie 2DPanc, 3DZ, 1DPG, 2DAM, 2LDPanc-R.

Czyli ok. 150 tys zolnierzy w stanie P. Liczba taka jest nie do osiagniecia z racji przejscia WP na zawodostwo. Zamiast 10 dywizji mozna zorganizowac 12-14 brygad o skladzie podobnym do istniejacego w armii irackiej.

G


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia Śro 8:24, 15 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
julevin




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 22:07, 14 Wrz 2010    Temat postu:

USA niczym lew w stadzie wpierw zniszczył cały sprzęt bojowy w Iraku, a teraz zaplanował potężną strukturę wojenną ze sprzętem produkcji amerykańskiej.
Nie tak trudno podliczyć ile milionów ton ropy naftowej będą musieli Irakijczycy wysłać do USA w zamian za sprzęt bojowy / czołgi, transportery,. samoloty, itd /, a do tego cała logistyka i dziesiątki lat remonty i części zamienne.
Irak drogo zapłaci w XXI wieku za swoją armię amerykańskim wyzwolicielom.
Tak się robi strategiczną politykę.
Ciekawe co wuj Sam zaproponuje polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grzegorz




Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: EU
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 8:23, 15 Wrz 2010    Temat postu:

Tak to prawda. To stara metoda ”dziel i rzadz”, stosowana juz wieki temu przez Rzymian a pozniej przez Rosje i Anglikow. Na mysl przychodzi mi procedura stosowana przez Anglikow w latach 1914-1945 w stosunku do takich krajow jak Turcja i Grecja.

Najpierw delegacja brytyjska sprzedawala Turkom dwa okrety podwodne a potem ta sama delegacja udawala sie do Grecji i tam malujac niebezpieczenstwo tureckie sprzedawala Grekom kolejny okret podwody tego samego typu.

Dzisiaj to samo staraja sie robic Amerykanie tylko na ogromna skale. Przed takimi krajami jak Arabia Saudyjska, Zjednozone Emiraty Arabskie oraz ostatnio Irak maluje sie niebezpieczenstwo iranskie i syryjskie.

Dlatego takze nie atakuje sie np. Iranu ale co jakos czas media zachodnie strasza zagrozeniem iranskim bo juz sam fakt istnienia tam rezimu Ajatollachow daje USA mozliwosc dobrych zarobkow z handlu bronia.

Efekt takiej polityki jest taki ze Arabia Saudyjska chce tylko w tym roku zamowic z USA bron wartosci ok. 60 mld dolarow, Emiraty kilkanascie miliardow no i teraz Irak, pewnie bedzie tekze kolo 40-50 miliardow w przeciagu 7-8 lat. Oprocz USA na broni sprzedawanej do Arabow ma zarabiac Francja i Wlk Brytania. Nie jest przypadkiem obecna proba ocieplenia relacji z USA ze strony Francji. Mozna miec nadzieje ze czesc uzbrojenia (czolgi serii T dla 5 irackich DPanc) zostanie takze zamowiona w Polsce, jesli oczywscie Polska bedzie wystarczajaco akrywna na tym polu.

Cytat:
Ciekawe co wuj Sam zaproponuje polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu


Smiglowce Black Hawk, kolejna partie samolotow F-16 oraz remont fregat rakietowych. Very Happy

G


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia Śro 8:26, 15 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> PRZECZYTANE W PRASIE I W INTRNECIE
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin