Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP- nowelizacja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> PRZED EMERYTURĄ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
julevin




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 17:13, 22 Sty 2010    Temat postu: Ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP- nowelizacja

W dniu dzisiejszym Sejm RP dokonał kolejnej nowelizacji Ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP

Ustawa w tym zakresie przyniosła jak pamiętamy wiele krytycznych ocen w środowisku żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych wojska, bowiem, jak pamiętamy jeden z ministrów obrony/ J Szmajdziński / wprowadził zapisy, które w sposób odmienny / niekorzystny / w stosunku do pozostałych służb mundurowych ustalały zasady sprzedaży mieszkań w wojsku.

Mimo wielu protestów i skarg skierowanych do najwyższych władz w państwie, łącznie z prezydentem RP w siłach zbrojnych sprezentowano niesprawiedliwą zasadę sprzedaży mieszkań.

Obecnie kierownictwo Sił Zbrojnych poszło jeszcze dalej dokonując kolejnej nowelizacji tej ustawy i po raz kolejny uderzając po kieszeni środowisko wojskowe.

[u]Oto zapisy przegłosowane w sejmie a dotyczące nowych zasad sprzedaży kwater z zasobu MON:[/u

1) w art. 58:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Od wartości rynkowej lokalu mieszkalnego, w tym wartości prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu przypadającego na ten lokal, dla osoby uprawnionej, o której mowa w art. 56, stosuje się pomniejszenia o:
1) 60 % – żołnierzom zawodowym pełniącym zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej, którzy nabyli prawo do emerytury wojskowej, żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez organ wojskowy lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom wojskowym, osobom uprawnionym do wojskowej renty inwalidzkiej oraz członkom rodziny, o których mowa w art. 26 ust. 3, wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem wojskowym lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci,
2) 30 % – osobom niewymienionym w pkt 1
– z tym że pomniejszenie nie obejmuje przypadających na lokal mieszkalny nakładów poniesionych przez Agencję w ciągu ostatnich trzech lat przed dniem sprzedaży na przebudowę lub remont budynku, w którym jest położony sprzedawany lokal mieszkalny.”,


Jeżeli wykonamy prostą symulację i porównamy obecne ceny i proponowane przez ekipę Ministra B. Klicha, to jasno wynika, że w nowej wersji koledzy za takie same kwatery zapłacą 2-3 razy więcej niż obecnie.

Oczywiście ustawa ta, jak głoszą koledzy ze ZBŻZ była z nimi konsultowana. Również Sztab Generalny WP o tym wiedział.

Dla mnie jest ta sprawa istotna jedynie ze względu na sposób traktowania środowiska wojskowego, ponieważ swoje zapłaciłem i dokładnie znam niegodziwości zastosowane do żołnierzy w porównaniu z innymi służbami mundurowymi. Obecnie ustawa ma być jeszcze „klepęnięta” w Senacie, co niewątpliwie zostanie przeprowadzone bez jakichkolwiek sprzeciwów.

Oczywiście nowelizacja tej ustawy zostało podparte uzasadnieniem.

Oto fragmenty tego uzasadnienia:

Projektowana obecnie regulacja została podyktowana koniecznością dostosowania przepisów regulujących obszar zakwaterowania do realizowanego procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Proponowane w ustawie rozwiązania w zakresie zakwaterowania żołnierzy zakładają zrównanie w prawach do zakwaterowania wszystkich żołnierzy zawodowych
….. Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy zawodowych i dowódców zainteresowanych nie tylko mobilnością i dyspozycyjnością podwładnych, ale także zapewnieniem im właściwych warunków zamieszkania oraz pozwolą na jeszcze bardziej racjonalne gospodarowanie zasobem powierzonym WAM przez Skarb Państwa. Nowelizacja ustawy reguluje również zakwaterowanie żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.
Wprowadzane zmiany wynikają również z niemal trzyletniego okresu jaki upłynął od wejścia w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, w trakcie którego ujawniły się istotne uchybienia w przedmiotowej regulacji, wymagające zmian zarówno systemowych, jak i dostosowujących i precyzujących poszczególne zapisy ustawy.
Zagadnienie to jest niezwykle istotne w aspekcie prac prowadzonych nad profesjonalizacją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i elementem kierowania procesem zaspokajania potrzeb zakwaterowania armii zawodowej. Powyższe rozwiązania przyczynią się do powstania sprawnego, funkcjonalnego i przejrzystego systemu kierowania WAM.
Takie zmiany generować będą niewielkie oszczędności finansowe (likwidacja rady nadzorczej), oraz zmniejszą dysproporcję między zarobkami pracowników WAM, a pozostałymi pracownikami cywilnymi jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych……………… Proponowane w ustawie rozwiązania w zakresie zakwaterowania żołnierzy zakładają zrównanie w prawach do zakwaterowania wszystkich żołnierzy zawodowych.


Ustawa wprowadza jeszcze wiele innych istotnych zmian. Jak zapisano w uzasadnieniu, projekt był konsultowany z Konwentem, a rozbieżności / na niekorzyść żołnierzy / rozstrzygnął minister B. Klich.
Przytaczam jedynie sprawę sprzedaży. Zarówno ustawa, jak i uzasadnienie jest na stronie sejmu RP do odczytania. Sądzę, że ukażą się inne oceny i wnioski


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez julevin dnia Śro 18:52, 03 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
julevin




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 9:34, 02 Lut 2010    Temat postu:

Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych wprowadza jedną istotna poprawkę. Mówiła o tym posłanka Sierakowska na posiedzeniu sejmu:
Cytat:
Jest
to jedna z najważniejszych poprawek dzisiaj omawianych.
Senat dodał do art. 41a pkt 3, w którego konsekwencji
małżonek żołnierza zawodowego niewychowujący
dzieci będzie musiał w ciągu 30 dni po
rozwodzie opuścić lokal rozwiedzionego małżonka.
To nie jest tak jak w sprawach zwykłych ludzi, że tak
powiem, kiedy sąd decyduje o podziale mieszkania.
Tu małżonek zgodnie z wolą Senatu musi w ciągu
30 dni opuścić lokal. W tym przypadku ustawa, którą
uchwaliliśmy kilka tygodni temu, dawała możliwość,
przeważnie kobiecie, by pozostać w tym mieszkaniu
albo, dzięki Wojskowej Agencji Mieszkaniowej,
zawrzeć umowę z agencją o najem lokalu. Ta poprawka
definitywnie zabrania tego
Niestety wprowadza ona rozwiązanie
bardzo niekorzystne dla małżonek żołnierzy.
Małżonki te, jeżeli nie wychowują dzieci żołnierza,
muszą opuścić zajmowane mieszkania w ciągu 30 dni
po rozwodzie. To jest sytuacja szczególnie trudna dla
osób w starszym wieku, które nie mają możliwości
zakupu mieszkania albo nie mają możliwości odnalezienia
swojego miejsca do życia na ziemi. Wiemy, że
już w tej chwili zdarzają się dramaty, które powodują,
że ci ludzie się załamują. Są konkretne przykłady
pokazujące taki stan rzeczy.


Teraz współmałżonkowie żołnierzy zawodowych muszą mieć się na baczności. Po rozwodzie trzeba będzie wynosić się na bruk.Żołnierz pozostanie w mieszkaniu / może to być również kobieta / a były współmałżonek na dworzec. Może zaistnieć taka sytuacja, że po kilkudziesięciu latach małżeństwa, wspólmałżonek, który poświęci całe swoje dorosłe życie na prowadzenie domu i wychowywanie dzieci, w pewnym momencie znajdzie sie nie tylko bez środków na życie, ale również bez dachu na głowę. nie byłoby nic takiego, gdyby to tylko dotykało inicjatorów tej nowelizacji, ale dotyczyc to będzie rodzin wojskowych. Tak oto wygląda wartość możliwości konsultacji ustaw, na jakie powołują się niektóre organizacje rezerwistów. Oj, bedzie miał w przyszłości Konwent co robić. Wielkie nieszczęście, że w małych garnizonach zlikwidowali dworce kolejowe. Zapewne nikt nie będzie mówił o tym, że to cywilne kierownictwo MON wymyśliło taką ustawę, ale wszyscy będą wiedzieć, że to wojsko stwarza takie warunki. Ogólnopolskie przepisy są przecież zupełnie inne.Kto będzie teraz dokonywał eksmisji- policja, czy żandarmeria? Jeżeli żandarmeria, to zasadne będzie zwiększyć etaty, ponieważ w tym względzie, to zapewne pracy nie braknie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez julevin dnia Wto 9:51, 02 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jan Kowalski




Dołączył: 24 Lis 2009
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 12:10, 02 Lut 2010    Temat postu:

Tak tu każde rozwiązanie jest złe.
Jedno jest pocieszające, że to nie żołnierz zaw. będzie musiał się wyprowadzać .Tak bywało w przeszłości że żony , byłe żony miały wszelkie prawa i często razem z kochankiem( szykanami) wyganiały takiego żołnierza na bruk, pomimo że przydział dostawał żolnierz. Oczywiście sa też kobiety starsze niczemu (rozwodowi) nie winne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> PRZED EMERYTURĄ
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin