Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sytuacja w wojsku polskim jest chora

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> "VOX MILITARIS", OBRONNOŚĆ, POLITYKA, WOJSKO W KRAJU I NA ŚWIECIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Podobin
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 432
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 66 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 19:16, 29 Sie 2011    Temat postu: Sytuacja w wojsku polskim jest chora

Wywiad "Naszej Polski" z Romualdem Szeremietiewem
Sytuacja w wojsku polskim jest chora


- Jak ocenia Pan rezygnację Bogdana Klicha ze stanowiska ministra obrony narodowej i mianowanie na jego miejsce Tomasza Siemoniaka?
- To niczego nie zmienia. Sądząc po zachowaniu nowego ministra obrony, widać, że on wykonuje propagandowe gesty szkodliwe, jeśli chodzi o siły zbrojne. Minister Klich długo bronił się przed odejściem. Odszedł też w taki dziwny sposób, jako “człowiek honoru” z laurką premiera, że był najlepszym ministrem obrony obecnej Rzeczypospolitej. Skoro jednak był najlepszy, to pytanie, dlaczego trzeba było wyrzucać dowódców lotniczych po jego odejściu?

- Kondycja polskiej armii jest coraz gorsza. Od kilku lat likwiduje się etaty dla doświadczonych podoficerów stanowiących fundament armii. Masowo opuszczają wojsko także specjaliści. Puste etaty po nich, dla wypełnienia limitu 100 tysięcy, oddaje się żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych. Czy tak powinno tworzyć się armię?

czytaj całość: [link widoczny dla zalogowanych]

Dyskusja nad stanem armii, to takie rozpaczanie nad rozlanym mlekiem. Przez ostatnie lata ministrowie obrony zgodnie z tym, jak ostatnio powiedział Tomasz Siemoniak, prowadzili politykę personalną zgodnie z własnym poglądem. Dotyczy to oczywiście całokształtu działalności. Każdy minister kierował się partyjnymi ustaleniami i wprowadzał zmiany zgodnie z osobistymi umiejętnościami i doświadczeniami. Niestety, ani doświadczeń, ani umiejętności u ostatnich kilku szefów resortu MON nie można było zauważyć. Najłatwiej im było oczywiście w obszarze kadrowym, więc dobierali sobie, wyznaczali i awansowali na najwyższe stanowiska oficerów z własnego klucza.

Przy tak dobranych kierowniczych kadrach, można było wprowadzać najbardziej bzdurne rozwiązania. Dlatego bezkrytycznie, likwidowano jednostki wojskowe i garnizony, tworzono i przerzucano z jednego miejsca w drugi duże sztaby, tworzono wysokie etaty i wszelkiego rodzaju synekury. Wojsko było traktowane jak prywatny folwark, na którym zwycięska partia urządzała swoich najbliższych.
Ministrowi nie przeszkadzało, by z szefa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej zrobić wiceministra obrony, który w kilka dni po objęciu stanowiska przedstawiał reorganizację szkolnictwa wojskowego.

Tworzono wiele różnego rodzaju koncepcji i planów, które poza zamieszaniem i dezorganizacją niczego dobrego nie wniosły do sił zbrojnych. Najbardziej głośno o armii było, przy okazji nominacji generalskich, których nie skąpiono szczególnie dla znajomków oraz przy częstych aferach i tragicznych wydarzeniach. Tak jest i teraz. Mamy za sobą tragedie, uroczystości rocznicowe, wysyp awansów generalskich i nowe zamiany dezorganizacyjne.

Obecnie mamy powtórkę z rozrywki. Szef resortu jeszcze nie objął obowiązków, a już zwolnił 13 oficerów, nazywając to dymisją. Zobaczył dwie jednostki wojskowe i już zapowiada rewolucję w strukturach organizacyjnych i w systemie dowodzenia. I proszę zauważyć, że mówi to i robi osoba zaliczająca się do dyletantów w zakresie obronności kraju i nie mając pojęcia o siłach zbrojnych. Można powiedzieć- to już było grane.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aryski
Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:36, 02 Wrz 2011    Temat postu:

Dlaczego ciągle musimy czytać, że z każdym dniem jest gorzej. Stan obronności, to nie jest zwykłe przeziębienie, to już przewlekłe zapalenie płuc lub jeszcze gorzej.

Piszą wszyscy, a reakcji brak:
Cytat:
„obecnie pozostałości po armii nie są w stanie spełnić zadań, jakie wojsku wyznacza konstytucja: obrona niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium oraz nienaruszalności granic. Polska przygotowuje jedynie formacje askarisów nie tyle nawet do wynajęcia, co do wysługiwania się państwom trzecim, które - dzięki rozbudowanej w naszym nieszczęśliwym kraju agenturze wpływu - popychają Polskę ku jej przeznaczeniu, którym wcale nie jest niepodległość, a przeciwnie - podległość. Jakże bowiem inaczej, skoro filarem obecnej doktryny obronnej jest założenie, że polskich interesów państwowych do ostatniej kropli krwi będzie broniła Bundeswehra? Jak to napisał św. Paweł w Liście do Tesaloniczan? „Kiedy bowiem będą mówić: pokój i bezpieczeństwo - tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada”. Na nich? Oni uciekną tam, dokąd się przewerbowali. Zagłada przyjdzie na nas!”


Czytaj całość: [link widoczny dla zalogowanych]

Ciekawe, kto i jak w kampanii wyborczej przedstawi propozycje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aryski
Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:45, 21 Wrz 2011    Temat postu:

Polskę obiegła wiadomość, że gen. Pacek podjął starania o zamianie funkcji z doradcy szefa MON na dyrektora budowy muzeum WP.
Ważny doradca ma być jednym z wielu dyrektorów budowy muzeum. Warto zastanowić się co się liczy? Odpowiedź wydaje się prosta. Liczy się kasa. Trudno z boku oceniać kwalifikacje, ale tylko nadzwyczajne predyspozycje moga przemawiać za folozofem, by profesjonalnie mógł kierować inwestycja o wartości 500 mln złotych.

Jednak w MON jest możliwe, że najlepszym kandydatem będzie właśnie doradca MON. Będzie to oczywiście aktualne, jedynie do czasu zminy opcji politycznej i personalnej w MON.
Jednocześnie widać, jak ważny to był doradca, skoro bez niego bedzie musiało funkcjonować ministerstwo i to tylko dlatego, że wojsko ze swojego budżetu ma realizować tę inwestycję.

Słusznie ktoś powiedział, że pół naszej armii to jedno wielkie muzeum i szkoda pieniędzy na takie marnotrawstwo.

Jest to oczywiście decyzja polityczna, ale Warszawie bardziej byłby potrzebny kolejny most, zamiast tego muzeum, a w wojsku jest tyle miejsc do lepszego zagospodarowania takich pieniędzy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Podobin
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 432
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 66 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 19:26, 08 Lis 2011    Temat postu:

Poprzez portal facebooku otrzymałem wiadomość:

Cytat:
Biuro ds. Procedur Antykorupcyjnych uruchomiło specjalne konto: [link widoczny dla zalogowanych]

Adres ten ma służyć osobom, którym nieobojętne jest prawidłowe i transparentne, a przez to sprawne funkcjonowanie struktur resortu ON, w tym Sił Zbrojnych RP.Jak zapisano w Piśmie Świętym, "po owocach ich poznacie".Każdy dzień przynosi przykłady naruszania prawa przez urzędników wojskowych na różnych szczeblach funkcjonowania sił zbrojnych. Z przykrością trzeba stwierdzić, że przyczyną tego stanu rzeczy jest arogancja sprawców,poczucie bezkarności i przeświadczenie o możliwości funkcjonowania bez obawy zainteresowania się przełożonych ich działaniem. Jeżeli bowiem skarga pisana do ministra obrony informująca o bezprawnych poczynaniach szefa instytucji wojskowej załatwiana jest przez sprawcę, który staje się sędzią we własnej sprawie i odpowiada skarżącemu na jego list, to daleka jest jeszcze droga do sprawiedliwości.

Często odnoszę wrażenie, że jestem w czasach głębokiej dyktatury, a sprawcy przy pomocy zakulisowych działań skupiają jedynie uwagę na rozpoznaniu danych skarżącego się i zastanawiają się nad sposobem riposty. Wiadomo, co to jest za odpowiedź, jaka mogę dostać od „bohatera” mojej skargi. Jeżeli o tym procederze wiedzą inni w MON i nie reagują, to jaką można mieć pewność, że powyższa inicjatywa nie jest tylko zasłoną dymną.

Odnoszę wrażenie, że w dalszym ciągu przestępstwa i wszelkie bezprawie w wojsku, dotyczy tylko "maluczkich". Jednak, niezależnie od tego wpisu i przedstawienia wielu zastrzeżeń prześlę informację o działalności WAM. Jest to bowiem, tak olbrzymi obszar bezprawia, że z nowym sejmem może dojść do rozliczenia obecnych włodarzy tej instytucji. Od kilku lat trwa tam za przyzwoleniem władz, proceder łamania prawa i narażania na straty skarbu państwa. Nie należy ich osłaniać i trzeba upublicznić. Zbierzmy siły i zamieszczajmy swoje zastrzeżenia. Jak będzie więcej to wyślemy zbiorówkę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
julevin
Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 778
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 10:14, 09 Lis 2011    Temat postu:

Prezydent RP rozpoczyna naprawę sił zbrojnych.
W rok od objęcia urzędu Zwierzchnik Sił Zbrojnych przystępuje do kolejnej reformy w siłach zbrojnych.Tym razem sprawa ma dotyczyć systemu dowodzenia.
Na stronie internetowej urzędu prezydenta ukazała sie następująca informacja:

Cytat:
Prezydent określił główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP
We wtorek 8 listopada br. Prezydent RP Bronisław Komorowski – na podstawie art. 5 pkt 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – określił główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022.

W materiale, ujętym w formie postanowienia Prezydenta RP, zostały określone ogólne wytyczne dotyczące rozwoju Sił Zbrojnych RP, które w późniejszych etapach zostaną przełożone na szczegółowe dokumenty.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta priorytetowym zadaniem Sił Zbrojnych RP pozostaje wzmacnianie zdolności operacyjnych gwarantujących integralność terytorialną, nienaruszalność granic oraz ochronę i obronę przestrzeni powietrznej kraju.

Prezydent wskazał także na potrzebę reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi przez przekształcenie Sztabu Generalnego WP w organ planowania, doradztwa strategicznego i nadzoru oraz zintegrowanie obecnie istniejących pozostałych organów dowodzenia w dwa dowództwa strategiczne – jedno odpowiedzialne za dowodzenie bieżące i drugie za dowodzenie operacyjne.

Ponadto Zwierzchnik Sił Zbrojnych zwrócił uwagę na konieczność poprawy systemu szkolenia, przez usprawnienie jego organizacji oraz zagwarantowanie niezbędnych środków potrzebnych do pełnej realizacji programów szkoleniowych. Jednocześnie podkreślił potrzebę konsolidacji wyższego szkolnictwa wojskowego.

W procesie modernizacji Sił Zbrojnych Prezydent odniósł się do priorytetowego traktowania trzech obszarów: systemów informacyjnych, obrony powietrznej w tym przeciwrakietowej oraz wysokiej mobilności wojsk lądowych.

Jednocześnie Prezydent RP zwrócił uwagę na konieczność konsolidacji organizacyjnej i dyslokacyjnej Sił Zbrojnych RP.


Proces planowania i programowania obronnego realizowany jest w Polsce zgodnie z zasadami obowiązującymi w NATO: w czteroletnim cyklu planistycznym na dziesięcioletni okres planistyczny. Określenie głównych kierunków rozwoju SZ RP rozpoczyna bieżący cykl, którego efektem będzie szczegółowy Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022.


Godnym zauważenia jest fakt podkreślenia,że priorytetowym zadaniem Sił Zbrojnych RP pozostaje wzmacnianie zdolności operacyjnych gwarantujących integralność terytorialną, nienaruszalność granic oraz ochronę i obronę przestrzeni powietrznej kraju.

Ponadto podkreśla się konieczność degradacji sztabu generalnego do roli instytucji planistycznej i doradczej, a jednocześnie zamierza sie zorganizować dwa dowództwa strategiczne – jedno odpowiedzialne za dowodzenie bieżące i drugie za dowodzenie operacyjne.

Powstanie tych dwóch dowództw, to z jednej strony rozbicie jednolitości dowodzenia i odpowiedzialności za stan zdolności bojowej Wojska Polskiego.A jednocześnie będzie musiała zaistnieć wzajemna rywalizacja i konieczność godzenia zwaśnionych dowódców. Jest to prawdopodobnie zapowiedź zaniku samodzielności w funkcjonowaniu polskich sił zbrojnych i pełne podporządkowanie pod europejski system dowodzenia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> "VOX MILITARIS", OBRONNOŚĆ, POLITYKA, WOJSKO W KRAJU I NA ŚWIECIE
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin