Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna Nasze Forum "VOX MILITARIS"

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trochę prawdy...?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> "MIĘDZY NAMI EMERYTAMI"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
julevin
Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 778
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 18:56, 14 Gru 2016    Temat postu: Odmienne stanowisko N i PO

N. i PO za utrzymaniem ubeckich przywilejów
Pomysł zniesienia ubeckich przywilejów poparł klub Kukiz'15.
Kluby: PO, PSL i Nowoczesna chcą odrzucenia projektu tzw. ustawy "dezubekizacyjnej". Rządowe propozycje obniżenia emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL popiera PiS i Kukiz'15. Projekt trafi ponownie do komisji.
W środę Sejm debatował nad sprawozdaniem komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny, które pozytywnie zaopiniowały projekt. Zakłada on, że "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. emerytury i renty sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślał, że zmiany dotyczą Służby Bezpieczeństwa, która - jak mówił - była "zbrojnym ramieniem władzy totalitarnego państwa podległej Moskwie", a nie dotyczą milicjantów i strażaków.
Jako kuriozalne określił wypowiedzi "o uczciwych Polakach z SB". "Nie było takiego przykładu, a jeżeli nawet ktoś się pojawił, to ma na podstawie tej ustawy szansę" - dodał, wskazując na przepis wyłączający stosowanie ustawy, jeżeli dana osoba udowodni, że przed 1990 r. bez wiedzy przełożonych wspierała działalność na rzecz niepodległości.
Projekt popierają kluby PiS i Kukiz'15. Zdaniem Janusza Śniadka (PiS) zmniejszenie świadczeń to nie odwet, lecz przywrócenie poczucia sprawiedliwości. Według niego, zmniejszenie emerytur i rent b. funkcjonariuszom służb PRL pozwoli wygospodarować środki na zadośćuczynienie osobom represjonowanym.
Jarosław Porwich (Kukiz'15) ocenił, że projekt ma swoje mankamenty, ale idea i cel są słuszne. Pozytywnie ocenił m.in. poprawkę, która nie uznaje za służbę na rzecz totalitarnego państwa służby, która rozpoczęła się nie wcześniej niż 12 września 1989 r. Druga - jak wskazał - ważna poprawka to wyłączenia z katalogu osób służących na rzecz totalitarnego państwa m.in. słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych, którzy docelowo byli zatrudnieni w PSP i BOR.
Projekt skrytykowały kluby PO i PSL, które złożyły wnioski o jego odrzucenie. Wnioski te zamierza poprzeć Nowoczesna. Jak przekonywał Marek Wójcik (PO), projekt jest niedopracowany i nie ma nic wspólnego z dezubekizacją. "Minister Błaszczak sprzedaje kota w worku, ponieważ nie wiemy, ilu funkcjonariuszy będzie podlegało pod tę ustawę" - powiedział Wójcik.
Poseł PO złożył do projektu poprawki. Jedna z nich obejmie prokuratorów, którzy w stanie wojennym służyli totalitarnemu państwu i oskarżali opozycję. "Jak możecie się państwo spodziewać, ta poprawka dotyczy również okoliczności, które ostatnio zostały ujawnione i dotyczą państwa klubowego kolegi (Stanisław Piotrowicza)" - zwrócił się do polityków PiS Wójcik.
Krzysztof Paszyk (PSL) poinformował, że jego klub złożył poprawkę wyłączającą z projektu grupę funkcjonariuszy PSP, ale - jak mówił - to wciąż za mało, aby uznać, że projekt jest sprawiedliwy. Zdaniem Adama Szłapki (N) projekt stosuje odpowiedzialność zbiorową i odbiera prawa nabyte. "Nikt z nas nie ma wątpliwości, że osoby, które inwigilowały ludzi, były agentami, powinny być rozliczone, powinny być odebrane im wszystkie przywileje" - mówił Szłapka. Ale - pytał - "czy ta ustawa jest sprawiedliwa, czy sprawiedliwa jest odpowiedzialność zbiorowa?".
Jedna z poprawek wyłącza spod działania ustawy osoby, które "wstąpiły w szeregi MSW i MON" po raz pierwszy nie wcześniej niż 12 września 1989 r. Zaproponowano, aby za służbę na rzecz totalitarnego państwa nie uznawać także odbywania służby zasadniczej wynikającej z przepisów o powszechnym obowiązku obrony.
Wśród wniosków mniejszości jest propozycja, aby wszystkie środki, które w wyniku zmiany przepisów pozostaną w Zakładzie Emerytalno-Rentowym, w całości były przeznaczone na pomoc osobom represjonowanym przez PRL. Zaproponowano także, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r. (Według projektu ma to być 1 stycznia 2017 r.).
Projekt zakłada obniżenie procentowego wymiaru - z 0,7 proc. do 0,5 proc. - podstawy wymiaru za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa. PO zaproponowała pozostawienie tego wskaźnika na poziomie - 0,7 proc.
W myśl projektu, od 1 października 2017 r., maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnia emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy. Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, według danych z czerwca 2016 r. wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS wynosiła ok. 2 tys. zł, a wysokość przeciętnej renty z tytułu niezdolności do pracy wypłacanej przez ZUS wynosiła ok. 1 tys. 543 zł.
Zgodnie z propozycją, w przypadku renty rodzinnej po funkcjonariuszu, wysokość świadczenia nie będzie mogła przekraczać wysokości średniej renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznej, wypłacanej przez ZUS w czasie tworzenia projektowanej ustawy (według wstępnych danych, w czerwcu 2016 r. wysokość przeciętnej renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS wynosiła ok. 1 tys. 725 zł).
Według szacunków MSWiA, obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Z projektu wynika też, że rocznie budżet państwa będzie wydawał o ok. 546 mln zł mniej na świadczenia emerytalne i rentowe z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.
Mly/PAP
fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Czytaj oryginalny artykuł na: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
julevin
Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 778
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 108 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 12:20, 18 Gru 2016    Temat postu: NA MARGINESIE OSTATNICH ZMIAN KADROWYCH W WOJSKU.

Wyjątkowo źle musi dziać się w siłach zbrojnych, gdy media w przeważającej swej części umieszczają te informacje na czołowych stronach. Jesteśmy świadkami totalnej propagandowej ofensywy obozu rządzącego, który bardziej ceni sobie gorące tematy od konkretnych działań. Dla celów historycznych należy odnotować poniższy temat którego nie można zostawić bez rzeczowego spojrzenia.
Otóż prawdą jest, że obecne „tsunami” w armii, jak to określają dziennikarze nie jest niczym nowym. Śmiało można powiedzieć, że w polskiej armii wytworzyła się dziwna „moda”, że każda opcja polityczna zwalnia dowódców wyznaczonych za swoich poprzedników i mianuje swoich własnych. Wygląda to tak, jakby w konstytucji było zapisane, że mamy wojsko partyjne, a obronność kraju jest sezonowym obowiązkiem zwycięzców w ostatnich wyborach parlamentarnych. Ta zbrodnicza działalność przeciwko obronności kraju trwająca ponad dwie dekady przebiegała tak, jakby ktoś napisał specjalny scenariusz kierowania ministerstwem ON. Zgadzam się z głosami, że poprzednicy obecnej koalicji rządowej poczynili ogromne spustoszenie w szeregach armii, kierowali środki przeznaczone na obronność na łatanie innych dziur w gospodarce narodowej, zaniechali szkolenie i nie wykonali swoich zobowiązań w żadnym z obszarów sił zbrojnych. W jednym poprzednia ekipa rządowa wyróżniła się, dokonała spustoszeń personalnych. Czynili to podobnie, jak ich poprzednicy.

Zresztą w sferze publicznej rządzący nie mogą nas zaskoczyć niczym nowym. Walka parlamentu z mediami trwa w naszym kraju od dawna, a wczorajszy cyrk jaki urządzili nam wybrańcy narodu, jeszcze raz pokazuje, że trzeba natychmiast zmienić ordynację wyborczą, by posłowie przestali być zakładnikami swoich partii. Blokowanie sejmu i obrady sejmu na bocznej salce, to preludium do rewolucji.

Każdy głos generała odbierany jest, jako mieszanie się do polityki i wszelki sprzeciw kończy się natychmiastową dymisją. Pamiętamy przykład generała Skrzypczaka.
Przy milczącej aprobacie wszystkich elit politycznych, bądź czasami nieśmiałym geście solidarności tłumnie wyrzucano z wojska najlepiej przygotowaną kadrę wojskowych w wieka 50-55 lat, co budziło pytania wśród naszych sojuszników, ale opinia publiczna w kraju ledwie zauważała te fakty.
Podobnie zachowywała się opinia publiczna w pewnym naszym sąsiednim kraju w pamiętnych latach 1937-1940, kiedy to znany dyktator pozbawił armię czołowych dowódców. Nasi decydenci są łaskawcami, bowiem darują im życie. Jednak pamiętajmy, że w historii pokój często kończył się w najmniej przewidywanym czasie.
Trzeba powiedzieć sobie prawdę, że apolityczność w naszej armii jest fikcją. Proszę przejrzeć zdjęcia z prezydenckich manifestacji w Alejach Ujazdowskich w latach 2012-2015 w Warszawie, gdzie w otoczeniu gospodarza pochodu B. Komorowskiego było więcej generałów niż osób cywilnych. Nikt oczywiście w tym czasie nie, nie protestował, milczały zależne od władzy wszystkie media, również na taką sytuację, nikt z opozycji, czy sejmowej komisji MON nie zapytał odpowiedzialnych oficerów o rzeczową ocenę sytuacji w siłach zbrojnych, a obecnie tłumnie dokonuje się wymian pod pozorem składania dymisji.
Czy nie znajdzie się nikt obiektywny i nie przypomni sobie, jak w ciągu jednego- dwóch lat niektórych generałów namaszczano kolejnymi gwiazdkami generalskimi. Obecna koalicja czyniąc takie awanse generalskie, jedynie powiela wcześniej wypracowane wzorce. Każdy rząd może sobie pozwolić na taki luksus, bowiem nikt nam nie zagraża, pomimo prężenia muskułów z naszej strony, wywoływania atmosfery zagrożenia wojną, ale czas najwyższy, by wreszcie opozycja przeprowadziła audyt zdolności bojowej wybranych jednostek wojskowych, czas zakończyć wzajemne okłamywania. Jest to poniekąd zrozumiałe, bowiem opozycja będą przez kilka lat u władzy miała świadomość beznadziejnego stanu obronności w naszym kraju, więc obawia się, by nie wytworzyła dokumentu, który rykoszetem uderzy też w była koalicję rządową.
Można oczywiście propagandowo dopieszczać nowy rodzaj sił zbrojnych, jednak o zdolnościach obronnych nie mogą świadczyć / co usiłuje nam wmówić oficjalna propaganda / naprędce tworzone wojska OT. Czas by bezpośrednio odpowiedzialni za rozwijanie wojsk OT, zakończyli ten propagandowy taniec i przestali zaspokajać PR-owskie potrzeby kierownictwa MON.
Niestety, wszyscy musimy nie tylko wstydzić się za działania polityków oraz za wszelkie przeciwne zdrowemu rozsądkowi i polskiej racji stanu głęboko poczynaniu. Te wszystkie manewry mnie niepokoją. Wreszcie młodzi generałowie powinni też mieć poczucie odpowiedzialności za te wszystkie historie. Jednak oni obecnie zapatrzeni w swoich politycznych idoli nie zauważają, że w przeszłości ich starsi koledzy byli w podobny sposób oszukani. Żaden z nich nie wie, czy nie przyjdzie czas, że będą musieli głową odpowiedzieć za te wszystkie zaniedbania poczynione również za ich poprzedników. W dniach klęski nikt nie pyta o poprzedników, ale rozlicza sprawujących władzę. Za porażkę we wrześniu 1939 roku odpowiedzialność ponieśli dowodzący w tym czasie generałowie, chociaż nagromadzenie zaniedbań trwało latami.

Nie ulega wątpliwości, że jeżeli rzeczywiście chcemy odbudować armię, postawić na nogi system dowodzenia, to nie można tego robić wspólnie z tymi, co z generałem Koziejem i prezydentem Komorowskim to wszystko zniszczyli. Nie można jednak wykorzystywać okazji do przeprowadzania partyjnych czystek i realizowania procedur stosowanych kilka lat temu. Wczytując się w medialne doniesienia pamiętajmy, że nie są to tylko działania wynikające z kompetencji.
[link widoczny dla zalogowanych]
facebook.com


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mryski
Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 280
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 16 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 6:58, 21 Kwi 2018    Temat postu: To nasz zasadniczy obowiązek

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba niepełnosprawnych osób w Polsce na koniec marca 2011 r. wynosiła 4,7 mln (dokładnie 4697,0 tys) co stanowiło 12,2% ludności kraju (średnio co ósmy Polak). W 2002 r. było 5,5 mln osób niepełnosprawnych co stanowiło 14,3% ludności kraju. Udział mężczyzn wśród osób niepełnosprawnych wynosił wówczas 46,1% i 53,9% dla kobiet.
Zacytowałem powyższe dane, by uświadomić jeszcze raz decydentom, że tematu nie można załatwić przy pomocy doraźnych rozwiązań. Niestety, oprócz niezłych haseł wyborczych, którymi karmiły nas dotychczas wszystkie opcje polityczne, w ciągu ostatnich prawie trzech dekad, nie dorobiliśmy się trwałych, godnych rozwiązań. Trudno często zrozumieć, jak i dlaczego zdrowi, tak traktują swoich bliźnich. Przecież ten strajk, jaki mamy obecnie w sejmie, to nie tylko dowód na dużą znieczulice, ale jednocześnie obraz braku międzyludzkiej solidarności. Doskonale wiemy, my wszyscy sprawni, że może to dotyczyć każdego z nas. Czas, by wybrani przez nas parlamentarzyści niezależnie od swarów politycznych w tym temacie uzyskali szybko jedność i poważnie potraktowali ten temat.
W środowisku wojskowym sytuacja wcale nie jest lepsza. Ekspedycje wojenne znacząco pomnożyły ilość osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Widocznie zbyt słabo interesujemy się tym tematem, a w działalności służbowej panowie na stanowiskach, też nie zauważyli dobrze tego problemu. Powstały niezłe urzędy i pomniki, natomiast zasadnicza opieka została odłożona na inny czas.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze Forum "VOX MILITARIS" Strona Główna -> "MIĘDZY NAMI EMERYTAMI"
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin